ABOUT US

BEYOND Architectural Fabrication

Our team of experts at Beyond specialize on design automation, parametric design and fabrication technologies. Our patented substructure integrated 3d wall systems allow us to rationalize and fabricate freeform architectural surfaces and forms.

BEYOND Architecture in the Factory

With the motto of “Architecture in the Factory”, Beyond is a company that takes strength from its interdisciplinary structure and performs architectural design and production services in the factory environment. It focuses on the manufacture of non-standard surface demands of architects and designers with tailor-made solutions. Beyond, a new branch and brand of Göktoğan Teknik Makina Model company, which has been serving in the machinery manufacturing sector for 53 years in Izmir, offers service in its 5000 m² factory. Beyond Design Automation has a team of experts in computational design and production technologies. It is an architecture and engineering company that provides services in the rationalization and manufacture of free architectural forms in domestic and international projects, with the “Carrier System Integrated 3D Surface Paneling Systems”, for which it has received a patent. With the three-dimensional surface panels it produces, formal and dimensional flexibility, material alternatives, acoustic design, project-specific perforation, and user-interactive light integrations, it takes the space beyond the surfaces and offers an unprecedented space experience.

MEET OUR TEAM!

We are an award-winning, multi-disciplinary team based in Izmir, working with a passion for creating innovative architecture. We work together to build a better world.

“Beyond is by your side every step of the way, and our vision will take you further than you can imagine!”

Bilge GöktoğanFounder
MASTER ARCHITECT

BİLGE GÖKTOĞAN

Beyond şirketinin kurucusu ve Göktoğan Teknik Makina Model şirketinin ortaklarından olan Bilge Göktoğan hesaplamalı tasarım ve üretim teknolojileri konusunda uzmanlaşmış bir mimardır. Lisans eğitimini 2008 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Bölümü’nde tamamlamış, 2014 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Delft Teknik Üniversitesi (Hollanda) Mimarlıkta Hesaplamalı Tasarım ve Üretim Teknolojileri çift diploma programından yüksek lisans derecelerini almıştır. İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nde Cad/Cam ve Üretim Teknolojileri, Dijital Tasarıma Giriş, İleri Dijital Tasarım derslerini vermiş, Temel Tasarım Stüdyosu, Hesaplamalı Tasarım ve Bilişim, Enerji ve Sürdürülebilirlik yüksek lisans stüdyolarını yürütmüştür.
ARCHITECT

DAMLA KOBAK

Lisans eğitimini 2013- 2018 yılları arasında İzmir Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde bölüm ikincisi olarak tamamladı. Lise yıllarından itibaren çeşitli öğrenci ve profesyonel fotoğraf yarışmalarına katılım sağlayıp, farklı dereceler elde etti. Mimarlık lisans eğitimiyle beraber çeşitli ekipler dahilinde ulusal ve uluslararası mimari yarışmalara ve atölye çalışmalarına katılma fırsatı buldu. Mimari ve ürün görselleştirme üzerine çalışmalar yaptı. 2018’den bu yana iç mekân, kamusal alan ve dış cephelerde 3 boyutlu mimari yüzey üretimleri, bu yüzeylerin panellenmeleri ve strüktürel sistemleri üzerine çalışmalar yürüten Beyond ekibinde tasarımcı mimar olarak yer alıyor.
ARCHITECT

OĞULCAN ÇAKICI

2018 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden bölüm üçüncüsü olarak mezun oldu. Mimarlık eğitimiyle birlikte hesaplamalı tasarım, algoritmalar ve mimarlıkta robotların kullanımı gibi konulara ilgi duyup, bu alanlar üzerine çalışmaya başladı. Lisans eğitimi sırasında Yaşar Üniversitesi’nin YUmak MakerLab atölyesinde 2 yıl atölye sorumlusu olarak çalıştı. Okul döneminde ve mezun olduktan sonra çeşitli ulusal ve uluslararası mimari yarışmalara katılım sağladı. 2018 yılından bu yana 3 boyutlu yüzey üretimleri ve bu yüzeylerin panellemeleri üzerine çalışmalar yapan Beyond ekibinde yer alıyor. Yapılan prototiplerde 6 eksenli robotların kullanımı, serbest formlu yüzeylerin rasyonelleştirilmesi ve parametrik tasarımdan üretime geçiş gibi konularda çalışmalar gerçekleştiriyor.

OUR STORY

Beyond Architecture in the Factory was founded.

We began to provide a unique experience to our clients under the guiding principle of architecture in manufacturing.

2018

We have signed many award-winning projects.

We have become a big brand in the solution and manufacture of non-standard surface demands of architects and designers with our tailor-made solutions.

2020

We continue to serve our customers with our projects.

We continue to provide our esteemed customers with excellent service and meticulous attention in our 5000 m² factory.

2022